Käsitööküünal: Miks eelistada tavalistele parafiinist küünaldele?

10 MIN LUGEMIST
kasitookuunlad

Käsitööküünal ehk käsitsi looduslikust materjalist valmistatud küünal on paljudele inimestele atraktiivsem valik mitmel põhjusel. Toome välja peamised põhjused, miks eelistada käsitööküünlaid tavaliste parafiinist küünalde asemel.

käsitööküünal

 

Käsitööküünal valmib peamiselt loodusliku päritoluga vahast või vahadest. Populaarsust koguv sojavaha on viimase sajandi kõige uuem küünlavaha lahendus. Esimene looduslik alternatiiv oli mesilasvaha, kuid see oli parafiinist ligi kümme korda kallim. Suurenenud loodusliku vaha nõudluse rahuldamiseks on leitud lahendused nt soja-, rapsi-, kookos- ja mesilasvahade kujul.

1. Looduslikud materjalid

Soja on looduslik ja taastuv allikas. Sojavaha saadakse sojaõli töötlemisel. Parafiin, millest on toodetud enamus poes müügil olevad küünlaid on nafta töötlemisel tekkiv kõrvalsaadus, mis ei ole inimesele ega keskkonnale hea. Parafiinist küünal toodab põlemisel tahma, mis sisaldab kantserogeenseid kemikaale nagu tolueen ja benseen. Sojavahast küünla põlemisel ei eraldu toksiine ning tekitab ligi 90% vähem tahma kui parafiin. Samuti kasutatakse puuvillast, paberist või puidust tahte. Teadlikult valitud käsitööküünal aitab vähendada ka ökoloogilist jalajälge.

2. Käsitööküünal põleb puhtamalt

Käsitööküünal põleb puhtalt ja suitsuvabalt võrreldes tavaliste parafiiniküünlaga. Parafiinist küünlad võivad põleda eraldades õhku toksiine ja saasteaineid. Käsitööküünlad pakuvad puhtamat põlemist, mis on eriti oluline inimestele, kellel on hingamisprobleemid või allergiad ning küünla põlemine ei tekita peavalu.

Sojavahast käsitööküünlad võivad olla pisut kallimad kui tavalised parafiinist küünlad, kuid selle eest saab nautida peaaegu kaks korda pikemat põlemisaega. Sojavahast küünlad põlevad madalama põlemistemperatuuri tõttu kauem ning kemikaalide vaba koostis tagab puhtama lõhna.

3. Lõhn – looduslikult lummav

Käsitööküünaldele lisatakse sageli looduslikke lõhnaaineid, nagu eeterlikud õlid või looduslikud ekstraktid. See loob meeldiva ja lõõgastava aroomi, mis ei ole kunstlikult lõhnastatud parafiiniküünaldega võrreldes nii intensiivne ega häiriv. Vaha võib lõhnastada eeterlike õlidega, mida saab soetada apteegist või mõnest looduspoest.

Kokkuvõttes on käsitööküünal kindlasti väärt proovimist, kui otsite keskkonnasõbralikumat, lõhnavamat ja unikaalsemat küünalt. See on suurepärane viis lisada teie koju soojust ja isikupära ning teha hea tegu planeedi ja kohalike ettevõtjate toetamiseks. Kasutades käsitööküünalt, saate nautida imelist valgust ja lõhnade maailma, teades, et teete oma osa keskkonna ja kogukonna heaks.

Sojatoodete valmistamine on võimalik ka kodustes tingimustes. Selleks, et meisterdada ise sojavahast küünal, saab vajamineva soetada mõnest kohalikust käsitöökauplusest ning valmistamise õpetusi leidub internetis mitmeid.